Féreg szlovakul.

Dedinszky Gyula: Írások Békéscsaba történetéből, néprajzából - Közlemények Békés megye és környéke történetéből 5.
Gyula, Dedinszky Gyula: Írások Békéscsaba történetéből, néprajzából - Közlemények Békés megye és környéke történetéből 5. Gyula, Szlovák parasztok élete a békéscsabai tanyákon most senki sem tudja megállapítani, hogy féreg szlovakul lakosságcsere utáni Békéscsaba A tanyavilágnak szlovák nyelvi szempontból ezek szerint mindig konzerváló ereje volt. Ez több szempontból is természetes.
Először is a tanyai lakosok családi nyelve a szlovák volt, s így a magyar tanítási nyelvű iskolát látogató gyermekek is féreg szlovakul iskolából hazatérve szlovákul beszéltek szüleikkel, jó ideig testvéreikkel is.
Az iskolát kijárt és a katonai szolgálatukat letöltött tanyai fiatalok hazatérve, állandó jelleggel szlovák környezetbe kerültek és abban is maradtak.
A tanyavilág volt s máig is Békéscsabán a szlovák nyelv fellegvára. Sokáig az volt a helyzet, hogy féreg szlovakul csabai tanyai lakosság köréből a férfiak tanultak meg jobban féreg szlovakul, hiszen ők jártak be a városba hivatalos ügyeket intézni, ők voltak katonák, egy időben leventék, ahol a magyar nyelvet el kellett sajátítaniok. Az asszonyok egész életüket a családon belül és a tanyán élték le, közöttük többen akadtak, akik egyszerűen nem is beszéltek magyarul.
Némileg változott, sőt fordult a helyzet az első világháború után.
Ekkor a jobb, sőt már a közepes gazdacsaládok féreg szlovakul közül sokan kijárták a polgári iskolát, nemcsak elsajátották, de meg is szerették a magyar nyelvet, magyar regényeket, verseket, folyóiratokat olvastak s a magyart tették meg családi nyelvüknek is.
Magam tapasztaltam az es évek családlátogatásai során a legtávolabbi sopronyi tanyákon, hogy a fiatal gazda szlovákul beszélgetett velem, a fiatalasszony azonban még a neki szlovákul feltett kérdéseimre is magyarul válaszolt, magyarul beszélt gyermekeivel is.
A féreg szlovakul környezet azonban nemcsak általában a szlovák nyelvet konzerválta, hanem ez a környezet őrizte meg legfőképpen a csabai szlovák tájnyelv jellegzetességeit.
Az elmúlt évben elkészítettem a csabai szlovák tájnyelv kis-szótárát, nem volna értelme az anyagot újra elővennem, mégis hadd álljon itt néhány érdekesebb békéscsabai tájnyelvi szó és kifejezés, mind csak olyan, mely a tanyai élettel kapcsolatos.
A szavak magyar jelentése irodalmi szlovák formája tájnyelvi forma állatok: féreg, rovar bogár, kukac lepke gyöngytyúk szarvasmarha kutya hmyz bobac chrobák bobák cerv hlavácik motyl ljetacka perlicka popracka rozny dobytok statok pes Spiro